Ütopya


İnsan, ancak kendi aklı ile doğruya ulaşabilir. Birinin size dayattığı bir görüş veya bir yaşam biçimi, sizin tercihiniz olmadığı gibi sizin seçiminiz de değildir. Yani bu durumda siz kendi hayatınızı yaşadığınızı sanırken yaşadığınız hayat aslında bir başkasının hayatıdır.
Yaşamamız için bir şeyleri anlamamız ve onları tanımlamamız gerekir. Bir şeyi tanımlayabilmek için de tanımlanması gereken o şeyin varoluşsal nedenlerine bakarız. O nedenlerden kendimize bir pay çıkarırız ve bu şekilde ”ben” oluruz. Hayatımız, dini ve politik görüşümüz, kısacası tüm yaşantımız ‘bene göre şekil alır.
Devlet işleyişi de insan organlarının işleyişi gibidir.Tek başına değil,bir bütün halinde yaşamını sürdürür, böylelikle problemler çözülür.
Yönetici, toplumun yansımasıdır, toplumun var olan kimliğini yansıtır. Yönetici, topluma göre işler. Çünkü toplum, kendi liderini kendi seçer. Eğer yönetici kötü ve ahlaksızsa, toplum da kötü ve ahlaksızdır. Öyle değilse de toplum, zamanla kötüye ve ahlaksızlığa sürüklenir. Farabi’ye göre yöneticide bulunması gereken temel özellikler yetenek, güçlü hafıza, zeka ve yol gösterici olmaktır. Bu özelliklerin tek bir kişide toplanması zor, işte bu yüzden kanaatimce geçmişte yaşamış büyük devlet adamlarının izinden gidilebilir.
Kötü yönetici, cahildir. İdeal devlet ile taban tabana zıttır. Halkına mutluluk, huzur ve refah ortamı sağlayamaz. Beraberinde cehaleti getirir. Halk, helak olur. Kötü yöneticilerin iyi sandıkları şey, manevi iyilik değil, bedenen iyi olan şeylerdir.Kötü, soyut ve rasyonel olmayan bir kavramdır, eğer öyle olmasaydı, hiçbir halk kendine ”kötü” sıfatlı bir yönetici seçmezdi, değil mi ?
Peki, insanlığın belki de en önemli sorusu olan ”ideal devlet” kavramı, nasıl olmalı ? Konu hakkında pek çok görüş ve birbirinden farklı pek çok düşünce mevcut. Bence ideal devlet toplumdan topluma değişmemeli. Yani, ideal devlet değil de ideal dünya kavramı olmalı. Toplumların elbette ki birbirlerinden farklı yaşam biçimi olacak fakat bu yaşayış aşırı derecede fark içermemeli. Böylece toplumların yaşam standartları hemen hemen birbirlerine yakın olur, arada uçurumlar olmaz
Farabi’ye göre devletin temel amacı ; Akıl ve bilgi yolu ile mutsuzluğu en aza indirmek olmalıdır. Ki bu varsayım, Farabi’nin yaşadığı yıldan günümüze kadar gerçekleşemediğine göre, ütopik bir varsayım haline dönüşür. Tıpkı ideal devlet varsayımı gibi.
Zaten, faydalı ve iyi olan her şey ütopik değil midir?..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.